Ripple (XRP)

Kryptoměna Ripple je systém postavený na základě real-time gross settlement, zároveň směnárna a síť pro převody, která funguje na základě veřejného distribučního internetového protokolu.

Oblíbenec bank

Na rozdíl od Bitcoinu či Etherea funguje jeho veřejná distribuční síť na základě synchronizace a porovnávání dat jednotlivých uzlů a nikoliv na těžebním procesu. To v praxi znamená, že pro získání Ripple není potřeba vysoký výpočetní výkon ani obrovská spotřeba elektrické energie jako u jiných kryptoměn. Systém disponuje vlastním tokem známým jako XRP.

Ripple se ukázal jako velice atraktivní pro banky, protože transakce skrze něj je rychlejší než klasický centralizovaný systém. Mezi velké partnery Ripplu tak momentálně patří například UniCredit, UBS či Santander.

Společnost byla založena v roce 2004 s tím, že původně se mělo jednat o bezpečný decentralizovaný systém, který by umožňoval jednotlivým firmám vytvořit vlastní měny, které by si mezi sebou posílaly. Projekt však začal postupně růst a nabírat nové experty. Až bylo rozhodnuto, že se společnost pokusí vytvořit vlastní kryptoměnu. Za celou dobu své existence bylo na Ripple pohlíženo jako na scam coin, ale i přesto se společnosti podařilo získat celou řadu důležitých ocenění.

Problém dnešních bankovních systémů – pomalé tempo transakcí

Banky a instituce v současné době vyžadují, aby řada mezinárodních plateb, byla prováděna mezi jednotlivými institucemi v různých částech světa.  Výsledkem je, že platby mohou trvat 3 až 5 dní, než úspěšně projdou stávajícím systémem. Systém Ripple Payment zrychlí transakce z 3-5 dnů na přibližně 5-10 sekund.

Měna, které lze důvěřovat

Právě ona nedůvěra byla vyvolána pokutou v hodnotě 700 milionů dolarů za to, že společnost porušovala standard Bank Secrecy Act. Firma však učinila celou řadu nápravných kroků, které opět vrátily Ripple mezi nejoblíbenější kryptoměny.

Ripple nakoupíte na každé větší burze, například na Binance a kryptoměnu můžete držet na peněžence Exodus.