Bitcoin (BTC)

Nejznámější, nejrozšířenější, první. Takto stručně by se dal charakterizovat Bitcoin, který slaví letošní rok své první kulatiny a určitě zdaleka ne poslední. Autorem této kryptoměny je, stejně jako celého konceptu decentralizovaného systému Blockchain, tajemný Satoshi Nakamoto, o kterém se do dnešního dne příliš informací neví. Přišel, vytvořil a zmizel. Pro nás všechny je tedy takovým Fantomasem kryptoměn. Všeobecné mínění se však shoduje, že se nejednalo pouze o jednoho člověka, ale celou skupinu kryptografů.

Celkové množství Bitcoinů, které spatří světlo světla, je do budoucna jasně dané. V roce 2040 se počet vytěžených Bitconů dostane na číslo 21 000 000, kde se také nadobro zastaví. Do toho se předpokládá, že drtivá většina se vytěží už v roce 2030, takže bude zajímavé sledovat, zda se prognózy skutečně naplní.

Bitcon je dělitelný osmi, což znamená, že se s ním dají zaplatit i haléřové položky. V tom skýtá svému majiteli značnou výhodu.

Vznik Bitcoinu, oficiálně první kryptoměny

Vzniku prvního Bitcoinu předcházely zhruba stejné motivace jako tomu bylo v popsaných případech z dvacátého století. Klasické převody peněz, jak je známe, přišly mnohým stále více pomalé, drahé, netransparentní a zároveň nebezpečné, protože nedovolovaly člověku zachovat si anonymitu. Bitcoin žádnou z těchto vlastností nemá.

V létě roku 2008 se na internetu objevila nově zaregistrovaná doména Bitcoin.org, kde byl během následujících měsíců publikován dokument pod názvem „Bitcoin: A Peer-to-peer Electronic Cash System. Vzápětí byl ten samý dokument sdílen v kryptografické skupině, která vystupovala pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Slova přiložená k příspěvku hlásila jasné poselství: „Vytvořil jsem systém elektronických peněz, který je plně postaven na principech peer-to-peer a nepotřebuje třetí stranu, která zajišťuje důvěru systému“. Dokument se stal základem celého ekosystému kryptoměn a obsahoval také detailní popis technologie Bitcoinu.

Dalších pár měsíců trvalo, než dostal tento koncept reálné obrysy a začátkem roku 2009 se svět dočkal prvního vytěženého bloku, pod kterým se podepsal právě tajemný Satoshi Nakamoto. Tento blok, který získal pojmenování Genesis, zároveň obsahoval politický komentář, který podle krypto komunity zcela jasně vymezoval vůči podvodům spojeným s centralizací moci.

„Dne 3.1.2009 kancléř na pokraji druhé finanční záchrany bank.“

Od momentu na začátku roku 2009 nabrala cesta této nové technologie skoro až neskutečné obrátky z hlediska vývoje a adopce mezi uživateli. Kompletní systém byl navržen jako open-source, tedy s kódem přístupným všem, kteří se chtějí pustit do zkoumání technologie a popřípadě ji začít i využívat.

Vytvoření komunity zapálených kryptografů na sebe nenechalo dlouho čekat. Ti začali technologii Bitcoinu vylepšovat a zároveň ji velice propagovali ostatním lidem. V tu samou chvíli ze světa zmizely jakékoli známky po Satoshi Nakamotovi, jako by nikdy předtím neexistoval. Dodnes můžeme pouze spekulovat, jaká že skupinka kryptografů stála u zrodu monstra, které se ze sítě kryptoměn stalo

Bitcoin za dolar i milion

Cena Bitcoinu je ovlivňována pouze nabídkou a poptávkou. Nemá nijak určený strop, takže se může pohybovat okolo jednoho dolaru, ale klidně i okolo milionu dolarů. Jaký bude vývoj ceny Bitcoinu do budoucna je jen těžko odhadnutelné, nicméně lze předpokládat, že časem bude opět pomalu růst a překonávat nové rekordy. Pokud u toho chcete být, rozhodně neváhejte s nákupem.