Avalanche (AVAX) – představení projektu a kryptoměny

Recenze Avalanche: Co to je? A jak funguje?

Nová kryptoměna AVAX na sebe upoutala pozornost poté, co v letošním roce zaznamenala rekordní růst. I když se většina investorů zaměřuje pouze na tuto kryptoměnu není to ona, o co bychom se měli zajímat. Mnohem zajímavější je její rodný blockchain, který se snaží předběhnout i tak zaběhlé sítě jako je například Ethereum.

Co je to Avalanche?

Avalanche je blockchainová síť založená v roce 2020, která sebe samotnou popisuje jako nejrychlejší platformu zpracovávající smart contracts. Jejím cílem je nabídnout efektivní řešení některých problémů, se kterými se současné blockchainy potýkají.

Konkrétně se zaměřuje na škálovatelnost, se kterou má problémy i Ethereum. Výsledkem mají být rychlejší a levnější transakce a lepší interoperabilita, což však nesmí mít vliv na celkovou decentralizaci.

Co je to AVAX token?

AVAX je nativní kryptoměna celé sítě, která propojuje všechny blockchainy, o kterých si povíme níže. Její cena vzrostla během roku 2021 o více než 3500 %, kdy dosáhla i svého historického maxima 134 dolarů. V návaznosti na to vzrostla i její tržní hodnota, která se pohybuje okolo 23 miliard dolarů. To ji řadí na 12. místo v žebříčku největších kryptoměn.

Celkové množství AVAX je omezeno na 720 milionů. Dobrou zprávou je, že je založená na protokolu Proof-of-Stake (PoS), který je oproti Proof-of-Work (PoW) mnohem rychlejší. V tomto případě je možné kryptoměnu stakovat, přičemž validátorem se můžete stát při uzamknutí 2 000 AVAX a více. Pomocí této kryptoměny můžete hradit i většinu poplatků, které tak budou mnohem nižší.

Jak Avalanche funguje?

Avalanche se rozhodl nabídnout řešení v podobě sítě tvořené třemi základními blockchainy, mezi které jsou rozděleny jednotlivé funkce. Ve výsledku tedy nemusí všechny procesy probíhat pouze najednou blockchainu, díky čemuž nedochází k jeho přetížení. Všechny jsou navíc programovatelné, což vývojářům a uživatelům dovoluje s nimi dále pracovat a ohýbat je podle svých představ.

Mezi 3 základní blockchainy patří:

  • X-Chain (The Exchange Chain) – je určený pro tvorbu a směnu její nativní kryptoměny AVAX
  • C-Chain (The Contract Chain) – je určený ke tvorbě smart contractů pro dApps
  • P-Chain (The Platform Chain) – je určený ke koordinaci validátorů sítě a tvorbě nových subnetů (podsítí)

V návaznosti na to byla značně navýšena rychlost transakcí, kterých dokáže Avalanche zpracovat 6 500 za sekundu. V porovnání s ostatními blockchainy se ale zas o takový úspěch nejedná. Známější Solana totiž zvládne zpracovat zhruba 50 000 transakcí a u Etherea 2.0 by se mělo jednat až o 100 000 transakcí (aktuálně jen 15 transakcí za sekundu).

Kdo za Avalanche stojí?

Za spuštěním Avalanche stojí americká společnost Ava Labs, založená v roce 2018. Do letošního září se jí podařilo vybrat prostřednictvím ICO (Initial coin offering) přes 290 milionů dolarů, které chce investovat do dalšího vývoje a inovací. Mezi její přední investory se řadí CMS Holdings a Dragonfly Capital Partners.

Nejvýraznější tváří společnosti je nepochybně její CEO Emin Gün Sirer. Ten se v říjnu nechal slyšet, že největší výhrou kryptoměn bude chvíle, kdy stablecoiny se sadí Bitcoin z jeho trůnu. Tím samozřejmě pobouřil velkou část investorů a kryptoměnových nadšenců.

Shrnutí
Ve své podstatě se Avalanche aktuálně nějak zásadně neliší od Etherea. Na obou blockchainech je možné vytvářet vlastní tokeny, NFT, smart contracts a dApps. Jediné, v čem vyniká je funkce tvorby vlastních blockchainů, lepší interoperabilita a rychlejší transakce.

To by ale nemuselo trvat dlouho. Upgrade na ETH 2.0. by měl přinést ještě mnohem rychlejší zpracování transakcí spolu s novými funkcemi. Avalanche tedy bude mít, jako alternativa k Ethereu, velký problém prosadit se mezi propracovanější konkurencí, která zahrnuje například Solanu, Polkadot či Cardano.

Kde koupit Avalanche coin (AVAX)

Avalanche můžete koupit mimo jiné na burzách Binance and Crypto.com

Avalanche (AVAX) cena

Avalanche Chart