Těžba kryptoměn pomocí protokolu Proof of Capacity

Každý už dnes asi zná těžbu kryptoměn PoW (Proof of Work). Slyšeli jste však o efektivnější těžbě pomocí protokolu PoC (Proof of Capacity) ?

O co vlastně jde

Tato těžba se vyznačuje minimálními náklady na provoz a podporuje těžbu dvou kryptoměn BURST a BitcoinHD. Využívá volný prostor pevných disků na zpracování transakcí, které jsou zaplněny soubory plott (mřížky), pomocí kterých se poskytne prostor síti. Platí pravidlo, že čím větší prostor na disku těžař poskytne – tím větší odměna na něho čeká. Je to stejné jako při těžbě jiných kryptoměn, jejíchž odměna je závislá od výkonu a ne od kapacity. Tento druh miningu je nenáročný na spotřebu energie a tím pádem neprodukuje přebytečné teplo a proto účastník těžby v době poklesu cen na burzách, nemusí prodávat vytěžené kryptoměny na pokrytí nákladů.

BURST „Linux of Blockchain“

Tato kryptoměna je forkem Bitcoinové sítě z roku 2014 a označuje se jako coin2.0 . Ponechala si ty nejlepší věci z původního plánu Bitcoinu a to škálovatelnost a možnost připojit se k síti bez specializovaného zařízeni ASIC s potencionálně velkým počtem jednotek v poměru k nákladům na obstarávání samotné těžby. Její transakce jsou okamžité a zvládne jich nekonečné množství množství za sekundu. Plán vývojářů z PoC3, změní tuto kryptoměnu na světového depozitéra v oblasti zálohováni veřejných dat.

burst kryptomena

Bitcoin HD

Tato mladá kryptoměna vznikla v Q4 2018 jako odpověď na dostupnou těžbu pro všechny s původním úmyslem tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamota – decentralizace a možnost připojit se pro každého. Celkový počet jednotek je 21M a dodnes je vytěžených cca 4,5M. Funkčnost měny by se měla využívat v oblasti databázovaných archivech DNA. V tomto roce BitcoinHD překonal nárust ceny až 10x oproti ceně na konci roku 2018. Tedy z ceny cca 4USD až na aktuálních cca 38USD, tím se stala těžba ještě efektivněší. Tato kryptoměna je velice perspektivní a uvidíme jakým tempem se bude vyvíjet.

graf BitcoinHD

Jak na těžbu

Obě měny je možné těžit zároveň, takzvanou duální těžbou. Protože BitcoinHD je postavený na architektůře BURST sítě. To vám umožňuje těžit jedním zařízením obě měny a diverzifikovat tak portfólio. Otázkou těžby pro každého se věnuje firma BURSTERMINE, která poskytuje kompletní řešení těžby pro domácnost i firmy.

Závěr a nebo budoucnost ?

Vzhledem k narůstající obtížnosti těžby kryptoměn podporujících protokol PoW se stává z tohoto odvětví jeden z největších spotřebitelů elektrické energie na světě. HDD těžba s protokole Proof of Capacity je v tomto ohledu daleko ekonomičtější a ekologičtější. Až čas ukáže kolik nových kryptoměn bude podporovat protokol Poc a tedy i efektivní nakládání s energii.