Co jsou forky kryptoměn

Asi každý zná Bitcoin, ovšem krom něj existuje i Bitcoin Cash, nebo třeba Bitcoin Gold. Jak je to možné? Jedná se o tzv. forky, které si nyní vysvětlíme.

Když se štěpí měna

Abychom dokázali přesně pochopit, co to fork je, je zapotřebí zapojit trochu fantazie. Představte si, že máte kryptoměnu, která vaše počítače zahrnuje stále větším počtem operací s tím, jak moc se s ní obchoduje. Počítače nestíhají a vše trvá příliš dlouho. Řešení? Zrychlit celý blockchain, aby se vyřízení bloku odehrálo rychleji než doposud. Jsou tu však pro i proti, a tak celý systém rozštěpí a ti, kdo souhlasili se zrychlením, tvoří vlastní software a druhá polovina využívá ten starý. Tím vznikají zcela nové kryptoměny odštěpené od těch původních, které na ně již nejsou nijak vázány a žijí si svým vlastním životem.

Takovéto forky se dějí poměrně často a vznikají buď shodou stejně vytěženého bloku v jeden moment, kdy jeden z minerů má prostě smůlu nebo dobrovolně, kdy je síť v neshodě a její část se odtrhne

Hard Fork

Známe dva typy forků. Tím prvním je Hard fork, tedy update celého softwaru, který změní pravidla pro mining a není kompatibilní se starým softwarem. V takovém případě je pak nutný update, aby se dotyčný miner připojil do nově vzniklého blockchainu. Může se však rozhodnout setrvat u staré verze a tedy i staré podoby coinu.

Soft fork

Soft fork je změna, která je ovšem kompatibilní se starou podobou softwaru. Jednotlivé potvrzování transakcí pak bude vyhodnocováno jako platné, ovšem vytěžené bloky budou odmítány. I v případě soft forku se však může stát, že vznikne zcela nová měna.