Těžba kryptoměn

Pokud chcete vlastnit kryptoměny, máte v podstatě dvě možnosti, jak je získat. Buď je nakoupíte, nebo zkusíte tzv. minig, tedy těžbu kryptoměn. Pojďme se podívat, jak na to. 

Když máte důl u sebe doma

Jak jistě víte, těžit se dá uhlí či jiné nerostné bohatství, na rozdíl od něj je však možné kryptoměny těžit u sebe doma tím, že propůjčíme část výkonu vašeho počítače k převodům coinů či tokenů mezi jednotlivými peněženkami. Za to pak máme nárok na sladkou odměnu, například v podobě Bitcoinu nebo jiné těžené kryptoměny.

Právě vidina vlastního zisku je zásadní motivací, proč se účastnit potvrzování transakcí. Těžaři tak hledají poslední část řetězce tzv. blockchainu, který obsahuje informaci o platbách shromážděných do jednoho bloku, informace o předchozím bloku celého řetězce a také šifru. Právě tu mají za úkol procesory počítače minera rozšifrovat, aby byl blok s transakcemi platný a šlo jej přidat do blockchainu.

Tímto způsobem se těží Bitcoin, ovšem těžit lze samozřejmě i další kryptoměny jako je Monero, Litecoin, Ethereum a další. Ty poskytují těžaři rozlišné odměny za úspěšně potvrzenou transakci, ovšem princip těžby se od klasického Bitcoinu zas tolik neliší.

Postup těžby

Nejdříve je tedy nutné nakoupit ten správný hardware neboli mining rig. Pochopitelně co nejvýkoněší a co nejméně energeticky náročný. Čím levnější elektřinu budete mít, tím lépe. Následně se hardware zapojí a připojí k internetu. Jednotlivé mining přístroje se následně prostřednictvím IP adresy spárují s konkrétním počítačem, přes který je těžba korigována ve speciálním softwaru.

Jiným řešením je pak využití tzv. poolů, tedy počítačové farmy, která sdružuje výpočetní techniku jednotlivých minerů a následně je mezi ně dělen zisk ze společně vytěženého bloku.

Pokud by jste měli zájem zkusit si jednoduchou těžbu na stolním počítači nebo notebooku a okusit jak na vašem kontě přibývají první kryptoměny. Doporučujeme nenáročnou aplikaci MinerGate, s kterou jste připojeni k poolu za pár kliknutí. – návod připravujeme