IOTA (MIOTA)

Kryptoměna IOTA je distribuovaná platforma, založená na technologii řízeného acyklického grafu.

Historie

Založena byla v roce 2015 a všichni členové týmu zakladatelů měli velmi bohaté zkušenosti z oblasti kryptoměn. Samotný vznik měny MIOTA byl motivován snahou integrovat technologii blockchainu do „internetu věci“, pro co nejvyšší efektivitu a bezpečnost plateb. Beta testování bylo dokončeno v roce 2016 a v roce 2017 se měna dostala na první burzy.

Měna se postupně stávala konkurenceschopnou a dominovala především na poli mikro-plateb. Počet osob, které do ní investují a vkládají do ní naděje, se neustále zvyšuje, což jí v minulém roce dostalo mezi TOP 10 kryptoměn z pohledu tržní kapitalizace.

Podstata

Celkové množství této měny je předem dané a to 2, 779 530 283 kusů tokenů. Měna se může pochlubit velmi jedinečným blockchainem, který nese název Tangle. Transakce probíhají tak, že částka je vyslána do zařízení sítě IoT a je potvrzena až poté, co se zařízení ověří a potvrdí dvě náhodné transakce, které se v síti objevily již dříve. Každá z transakcí tedy musí obsahovat určitý počet potvrzení pro její samotné potvrzení. Tento proces probíhá velmi rychle a počet nepotvrzených transakcí je velmi nízko. Pod označením IOTA se rozumí nejmenší jednotka měny MIOTA. Celý soubor této měny tvoří IOTA, KILOITA, MIOTA a GIGAIOTA.

Největší výhody:

IOTA není založena na těžařích, ale činnost celého systému stojí na dostatečném počtu uzlů. Ty zajišťují samotná zařízení, díky čemuž jsou možné bezplatné transakce, které jsou navíc neuvěřitelně rychlé.

Jedná se o projekt s obrovským potenciálem, díky tomu jak počet zařízení připojených na internet neustále roste. Podle některých studií by mohlo být do IoT sítě zapojeno až 30 miliard zařízení, což by z IOTy udělalo pilíř celého odvětví kryptoměn.