Polygon (Matic): Co to je? A jak je propojený s Ethereem?

S oblibou kryptoměn roste i zájem o blockchain, který už dávno není využíván pouze ke kryptoměnovým transakcím. Ne každý blockchain je však dokonalý, a proto se začaly objevovat platformy, které se snaží tyto problémy řešit. Jednou z nich je i Polygon, který je často spojován s o dost slavnějším Ethereem.

Co je to Polygon?

Polygon, známý dříve jako Matic Network, je platforma, jejímž cílem je neustálé vylepšování Etherea, a to konkrétně jeho škálovatelnosti. Tím chce dosáhnout mnohem rychlejších transakcí a nižších poplatků. K jejímu spuštění došlo v roce 2017, přičemž přeměna z testnetu na mainnet trvala v řádu měsíců.

Vývojáři stáli před těžkým úkolem, kdy museli najít způsob, jak dosáhnout lepší škálovatelnosti, aniž by snížili míru decentralizace. To se jim nakonec podařilo vytvořením vlastní sítě, na které běží hned několik sidechainů najednou.

S jejích pomocí dokázaly vylepšit i celkovou interoperabilitu, díky které je možné vytvářet kryptoměnové mosty mezi různými blockchainy. Ve zkratce je tedy možné jednoduše a rychle převádět kryptoměny z jednoho blockchainu na druhý.

Co je to MATIC token?

Jako většina blockchainových platforem vytvořil i Polygon v roce 2019 svůj vlastní token. Tím je MATIC (MTC), jehož počet je omezený na 10 miliard tokenů. Založený je na protokolu Proof-of-Stake (PoS), což znamená, že ho není možné těžit, ale naopak stakovat.

Cena tokenu se dlouhou dobu pohybovala okolo 0,02 dolarů za kus. Ke konci roku 2020 se ale začala mírně hýbat směrem na horu, až konečně přesáhla hranici 2 dolarů. Svého historického maxima dosáhla teprve v květnu letošního roku, kdy vzrostla na 2,68 dolaru.

Jak Polygon funguje?

Polygon se již od svého založení snaží vytvářet různá vylepšení a rozšíření pro Ethereum, která kolektivně nazývá Ethereum’s internet of blockchains. Proto aby mohly fungovat, ale musí mít vlastní síť. Tu Polygon vytvořil ve druhé vrstvě (Layer 2), která se nachází přímo nad základní vrstvou, kde operuje samotné Ethereum.

Jeho pomyslnou páteří je Polygon SDK, který je určený k vytváření dalších sidechainů. Zjednodušeně se jedná o úplně nové blockchainy, které jsou velmi podobné Ethereu. Mezi ty nejznámější se řadí například Polygon Plasma, Optmistic Rollups, zkRollups či Validium.

Pomocí nich může vybrané „úkony“ rozložit rovnoměrně, což přispívá k nižšímu zatížení celé sítě. V praxi jsou tak transakce přesměrovávány z mainchainu do sidechainů, čímž jsou zpracovány mnohem rychleji a levněji.

Jelikož Polygon vše staví na protokolu Proof of Stake (PoS), je schopný zpracovat až 100 000 transakcí za sekundu (Ethereum zvládne pouze 15 transakcí). Navíc díky propojení jednotlivých blockchainů je možné přesunout většinu projektů a dApps z Etherea přímo na Polygon. Můžeme tu najít projekty jako 1inch, Aave, Curve finance nebo QuickSwap.

Kdo za Polygonem stojí?

Polygon je dílem čtyř indických vývojářů Sandeep Nailwala, Jaynti Kananina, Anurag Arjuna a Mihailo Bjelica, kteří se většinu své kariéry věnují právě blockchainu. Celá společnost funguje na úplně jiném principu, než na který můžeme být zvyklí. Nelpí totiž na přísné hierarchii a raději pracuje na opec-source projektech, na jejichž vývoji se může podílet kdokoli z komunity.

Kromě toho má i svoji vizi podle, které chce dosáhnout otevřeného světa bez hranic, ve kterém budou lidé a technologie žít ve vzájemné symbióze. Tato myšlenka se zamlouvá i jejím investorům, mezi které se řadí Techstars a Goodwater Capital. V květnu letošního roku se do společnosti rozhodl investovat i známý miliardář Mark Cuban.

Shrnutí

Jak je možné vidět Polygon nepochybně našel efektivní řešení škálovatelnosti Etherea. Rychlejší transakce a nižší poplatky jsou toho důkazem. Velký potenciál má i v již zmíněné interoperabilitě, ve které většina jeho konkurence mírně pokulhává.

Otázkou však zůstává, co bude s Polygonem, pokud se podaří plně implementovat ETH 2.0. To má vyřešit všechny dosavadní problémy Etherea, včetně pomalých a drahých transakcí. V takovém případě nedává moc smysl využívat alternativní platformu, která nabízí stejná řešení.

Polygon se nejspíš zařadí k dalším alternativním platformám jako je Avalanche, Solana nebo Polkadot. Na druhou stranu lidé, kteří za ním stojí mají velmi ambiciózní plány, kterých se jen tak nevzdají. Je tedy velmi pravděpodobné, že o této platformě uslyšíme i v budoucnu.

Kde koupit Polygon (MATIC)

Avalanche můžete koupit mimo jiné na burzách Binance and Crypto.com

Polygon (Matic) cena

Polygon Chart