Solana (SOL) – Jak funguje blockchain budoucnosti?

V letošním roce se v hledáčku investorů objevily nejen zaběhlé kryptoměny, ale i méně známé tokeny. Kromě memecoinů, jako Dogecoin nebo Shiba Inu, se mezi ně zařadila i kryptoměna Solana. Ta je výtvorem stejnojmenné blockchainové platformy, která má pořádně našlápnuto na to, stát se druhým Ethereem.

Co je to Solana?

Solana je blockchainová platforma spuštěná v roce 2020, která nabízí možnost hostit a vytvářet decentralizované a škálovatelné aplikace. Je tak jednou z dalších základen rychle rostoucí DeFi, která je považována za technologii budoucnosti. Jejím prostřednictvím je možné prodávat kryptoměny, NFT nebo vytvářet nové dApps.

Oproti ostatním platformám se jedná o open-source projekt, do kterého může zasahovat kdokoli z kryptoměnové komunity. Jejím hlavním cílem je stát se blockchainem, který dokáže bez problémů konkurovat Ethereu. Z části toho již dosáhla nabídkou několikanásobně rychlejších a levnějších transakcí, přičemž tvrdí, že je nejrychlejším blockchainem na trhu.

Co je to Solana token?

Solana (SOL) je nativní kryptoměnou stejnojmenného blockchainu. Zároveň se jedná o jednu z nejrychleji rostoucích kryptoměn, které se během roku 2021 podařilo vzrůst téměř o 15 000 %. SOL se už teď řadí mezi 10 největších kryptoměn na světě. Jako u většiny blockchainů ji je možné využít k platbě poplatků či jako kolaterál při stakování.

Jak Solana funguje?

Solana přistoupila k řešení škálovatelnosti mnohem inovativněji než její konkurence. Oproti ní se rozhodla zkombinovat rovnou dva protokoly. Tím prvním je Proof-of-Stake (PoS), který funguje na principu stakování. Během něj uživatelé uzamykají část svých tokenů, čímž získají možnost stát se validátory, kteří jsou náhodně vybíráni k ověřování plateb.

Vývojáři Solany si však všimli, že PoS má své mouchy, kvůli kterým mohou uživatelé manipulovat s jednotlivými transakcemi ve svůj vlastní prospěch. Proto se rozhodli k protokolu přidat svůj vlastní s názvem Proof-of-History (PoH). Ten vytváří dohledatelné záznamy o tom, že k transakci došlo ve stanovený čas. Díky tomu je možné značně urychlit řazení transakcí do bloků a předcházet i jejich zneužívání.

K hashování využívá Solana algoritmus SHA256, který používá již provedené výstupy k novým výstupům. Řazení transakcí a jejich vyřízení je tak několikanásobně rychlejší než u většiny blockchainů. Konkrétně už teď dokáže zpracovat 50 000 transakcí za sekundu, přičemž podle odhadů by toto číslo mohlo v budoucnu překročit až 700 000.

Kdo za Solanou stojí?

Za Solanou od začátku stojí vývojář Anatoly Yakovenko, který se spojil s několika spolupracovníky ze svého minulého zaměstnání ve společnosti Qualcomm. Spolu s nimi založil v roce 2017 společnost Solana Lab se sídlem v San Franciscu. O pár let později bylo vedení projektu převedeno na společnost Solana Foundation, která sídlí v Ženevě. Mezi největší investory společnosti se řadí Andreessen Horowitz či Polychain Capital.

Shrnutí

Solana má nepochybně pořádně našlápnuto na to, aby dokázala hravě konkurovat Ethereu. Její vývoj je ale stále v plenkách a prozatím ani není známo, zda její často zmiňovaná rychlost není jen pouhou teorií. O budoucnosti celého projektu tedy rozhodne až jeho širší využívání.

Oproti podobným platformám má velkou výhodu ve svém zaměření na DeFi, díky čemuž ji používá přes 400 projektů včetně Pyth Network. Do karet ji samozřejmě hraje i rostoucí popularita NFT, která jen tak nepomine. Pro běžné uživatele bude mnohem zajímavější kryptoměna SOL, jejíž hodnota by měla v roce 2027 přesáhnout hranice 1 000 dolarů.

Kde koupit Solanu

Solanu můžete koupit mimo jiné na burzách Binance and Crypto.com

Solana (SOL) – cena

Solana Chart