Co si představit pod kryptopeněženkou a jak vlastně funguje?

Pokud je vaším cílem začít obchodovat s kryptoměnami, potřebě používat kryptopeněženku se jednoduše nevyhnete a tomu jak funguje už vůbec ne. Co ale pod pojmem „kryptopeněženka“ vlastně představit? Těžko asi předpokládat, že se jedná o nějaké kožené pouzdro, které budeme nosit neustále po kapsách. Takhle to v digitálním prostoru skutečně nefunguje.
Peněženka určená pro kryptoměny je bezpečná digitální peněženka, která svému majiteli slouží k uchovávání, posílání a přijímání kryptoměn všech druhů, které zatím na současný trh zasáhly. Většina těchto kryptoměn má pak vlastní oficiální peněženku a nebo doporučenou peněženku vyvíjenou třetí stranou.

Úkolem tohoto článku je osvětlit čtenáři, jak takové kryptopeněženky vlastně fungují a zároveň vám představíme pár těch skutečně nejpopulárnějších se všemi jejich vlastnostmi.

Fungování kryptopeněženek

Ačkoliv v běžném světě slouží peněženky k fyzickému ukládání bankovek a mincí, v tomto případě se vlastně samotné kryptoměny v kryptopeněženkách nikdy nevyskytují. Kryptoměny totiž zůstávají po celou dobu jen na Blockchainové síti.
Co ale peněženky uživatelům ukládají, je veřejná adresa a soukromý klíč. Veřejná adresa se zpravidla skládá z vícemístného kódu číslic a písmen (typický příklad adresy: 15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd), která jasně udává místo na Blockchainové síti, kde se vaše kryptoměny nacházejí. Pokud chcete s těmito kryptoměnami volně disponovat, musíte zároveň znát soukromý klíč.

V podstatě se jedná o systém podobný fungování bankovního účtu, kdy je veřejná adresa přirovnávána právě k číslu vašeho účtu a soukromý klíč se zamění za PIN. Pokud se někdo rozhodne poslat vám finanční prostředky, není nic jednoduššího, než mu sdělit číslo vašeho účtu (veřejnou adresu) a dotyčný vám ji záhy pošle. Disponovat s těmi prostředky budete moct až tehdy, kdy zadáte správný PIN (soukromý klíč).
Kryptopeněženka se dá v tomto případě považovat za takovou kreditní kartu, která vám umožňuje komunikaci s bankomatem (Blockchainovou sítí). Veřejná adresa může být sdělena naprosto komukoliv, aniž byste ohrozili své bezpečí. Ovšem znění soukromého klíče si bedlivě střežte.

bicoin adresa

Základní druhy kryptopeněženek

Základní typy kryptopeněženek dělíme do dvou skupin:

  • • Hot Wallet – online peněženka
  • • Cold Wallet – offline peněženka

Hot Wallet

Jedná se o peněženky, které jsou připojeny k internetu. Obecně se považují za ty méně bezpečné, protože přístup k internetu je sám o sobě určitým krokem do rizika, které ohrožuje vaše soukromí a bezpečnost. Pro zachování těchto základních potřeb musíme dbát na dostatečné zabezpečení z vlastní iniciativy (správná ochrana hesel a kvalitní antivirový systém podmínkou).
Drtivá většina kryptopeněženek funguje právě na tomto principu. Není se čemu divit. Největší výhodou Hot Wallet je dynamické používání, díky kterému provádíte transakce prakticky okamžitě.

Cold Wallet

Své využití ovšem nalezne i Cold Wallet, která se spojuje zejména s dlouhodobým uchováváním kryptoměn. Tento typ peněženky můžeme vlastně přirovnat k takovému digitálnímu sejfu, ve kterém schraňujeme své jmění do doby, než jej budeme opětovně potřebovat.
Tyto peněženky nejsou ze své podstaty připojeny k internetu, zaručují tak svému uživateli větší míru bezpečí. Privátní klíč se tedy nenachází na žádném serveru v online prostoru, což je pro mnoho lidí hlavním důvodem zakládání těchto peněženek.
Během generování peněženky si uživatel opíše privátní klíč, který následně server vymaže ze své databáze. Privátní klíč si můžete zapsat jakýmkoli způsobem, který uznáte za vhodný. Následně jej umístíte na nějaké bezpečné místo.
Bezpečnost Cold Wallet se však může v konečném důsledku stát nevýhodou. Nemají totiž žádné uživatelské rozhraní. Abyste tedy mohli kryptoměnami aktivně disponovat, budete potřebovat program, se kterým dokážete proniknou na Blockchain síť. Všeobecně však v penězi v „kryptosejfu“ budete moci hýbat naprosto minimálně.

 

 

Kryptoměny na burze

Speciální skupinou se stávají kryptoměny uložené na burze, které také máte uloženy v peněženkách, ale vy od nich znáte pouze znění veřejné adresy. Privátní klíče ve svém výhradním vlastnictví uchovává samotná burza. Tím pádem se reálně dá říci, že nad svými kryptoměnami na burze nemáte plnou kontrolu. Pokud by došlo například k vypnutí serverů nebo dokonce zablokování burzovních služeb, k vašim kryptoměnám se jednoduše nedostanete, ať byste chtěli sebevíc.
Z dlouhodobého hlediska se proto doporučuje uchovávat své kryptoměny raději v peněženkách jakéhokoli typu, protože k těm vlastníte i svůj privátní klíč.

Co říci o kryptopeněženkách na závěr?

Výběr vhodné kryptopeněženky se stane základním krokem k vašemu úspěšnému odesílání a přijímání ve světě kryptoměn. Pamatujte na bezpečné uchování privátní klíče, ať už se rozhodnete využít peněženky jakékoli. Bezpečí vaše a vašich investic by stále mělo hrát první housle. Peněženky sice mají za úkol na určité úrovni chránit uživatele, ovšem hlavní zodpovědnost pak zůstává na vašich bedrech.
Na trhu se setkáte s několika typy kryptopeněženek, které se opět větví na další vlákno různých druhů peněženek, takže je opravdu z čeho vybírat. Což je vždycky lepší variantou, než mít předem danou pouze jednu jedinou možnost. Ovšem vyznat se v široké paletě nabídek také nemusí být procházka růžovou zahradou, takže si pro větší přesnost výběru srovnejte vaše nejzákladnější potřeby a pak jen porovnávejte, co vám která peněženka vlastně nabízí.
Ať se vám tedy podaří na první pokus najít tu nejvhodnější!