Jakým způsobem se (ne)vyplatí investovat do kryptoměn

Kryptoměny všichni vnímáme jako možný zdroj obohacení, ovšem ne všichni skutečně víme, jakým způsobem s nimi máme efektivně pracovat. Pokud nemáte potřebné vzdělání a dostatek informací, skutečně je pro vás fungování kryptoměn jednou velkou neznámou. Pokud byste se ale rádi chytili té správné vlny a prostřednictvím nich hodlali začít investovat, vyplatí se určitě držet se několika rad a typů, které vám první kroky značně usnadní.

Kryptoměny jsou velikým příslibem do budoucna a je možné, že se jejich význam ve společnosti bude neustále zvyšovat. Proto je určitě na místě je brát v potaz a třeba i zkusit štěstí v momentě, kdy ještě dokáží generovat obrovské zisky. Následujícími řádky se vám pokusíme investice do kryptoměn přiblížit a snad se vám získané informace budou v následném snažení opravdu hodit.

Jaké mýty se objevují na internetu aneb Čeho se nemusíte obávat.

Na úvod vás seznámím s nejčastějšími nepravdami, se kterými se můžete setkat například na sociálních sítích. Tyto mýty ve většině případů dokáží možného budoucího investora odrazit, což je opravdu velká škoda.

„Bitcoin je dnes již za zenitem a investují do něj jen skutečně velcí hráči na trhu“

Ne, tohle tvrzení se skutečně nezakládá na pravdě. Bitcoin stále patří mezi základní stavební kameny celého decentralizovaného systému a zpravidla se uvádí, že by měl tvořit alespoň 33 % procent vašeho portfolia. A rozhodně není jen kryptoměnou pro velké hráče. Vyplatí se do něj investovat jak ostřílenému obchodníkovi, tak úplně běžnému člověku.

„Lze zakoupit pouze celý Bitcoin“

Tohle také musíme hned ze začátku vyvrátit. Když na to přijde, můžete klidně investovat do 0,000001 BTC a ničemu to neublíží. Rozhodnutí závisí pouze na vás a nikdo vám dopředu nepřikáže, že si můžete koupit jen celé jednotky kryptoměn.

„Všichni účastníci trhu s kryptoměnami musejí vlastnit virtuální peněženku“

Nemusejí. Pokud nemáte zakoupeno více než $500, stačí vám uložení majetku na burze, která bude dostatečně zabezpečena proti možným hackerským útokům.

„Malé investice nemají význam a nejsou povoleny“

Další lež. Začít se dá i s málem a pořád je lepší investovat $100, než mávnout rukou a neinvestovat zhola nic. Rozhodně nejlepší variantou je investovat do kryptoměn pravidelně a po menších částkách.

„Na sociálních sítích psali, že…“

Doporučení k investici na internetu se skutečně nemusí zakládat na pravdivých informacích. Často se stává, že o kryptoměnách píší i naprosto stejní laikové, jako jste vy. Proto neberte vážně žádné „zaručené rady“ a raději se o všem přesvědčte na vlastní oči.

„Do kryptoměn se vyplatí vložit veškerý majetek“

Kryptoměny mohou být skutečně výnosné, ale dokáží být zároveň velice nestále a jejich hodnota neustále kolísá. Proto investujte jen peníze, které si můžete dovolit ztratit. Vždyť to je vlastně základem investic, zkusit zhodnotit majetek, který by vám jinak bezcílně ležel na bankovním účtu. Navíc je skutečně těžké na psychiku, když sledujete, jak hodnota kryptoměn nezadržitelně padá. A to pak samozřejmě svádí k unáhleným rozhodnutím, pokud jste investovali příliš.

„Hodnota kryptoměn jde nahoru, také si tedy nějaké coiny nebo tokeny koupím!“

Pravidlo každého správného investora je, že se investuje v časech úpadku, protože po něm může následovat pouze růst. A v růstu se pak kryptoměny prodávají o dost příjemněji, než když v poslední chvíli někomu přenecháte pouze zbytky svého dříve hodnotného majetku.

„Když vidím nárůst o 100 %, investuji v očekávání ještě většího zisku“

Ani tímhle byste se zásadně řídit neměli. Pokud něco skutečně vyskočí o 100 %, dá se pak logicky očekávat pád. A ten může mít skutečně fatální následky pro každého z vás.

bublina graf

„Někdo mi poradil, jaká investice mi dokáže vydělat miliony“

Pokud by někdo skutečně znal recept na takto vysoké výnosy, pravděpodobně by si jej nechal jen pro sebe. Takže se nenechte obelhat různými podvodníky, kteří se takovými prohlášeními ohánějí. Nikdo nedokáže předpovídat budoucnost (snad jen kromě Baby Vangy).

„Z nuly se dá vystoupat rovnou na vrchol“

Možná to jde v amerických filmech. Ovšem ve světě kryptoměn byste rozhodně neměli začínat s ICO, shitcoiny, pump – n – dump schématy, margin trading, shortováním a dalšími podobnými pokusy o rychlé zbohatnutí.

Jak by měla vypadat cesta přes kryptoměnové pole?

Všeobecně a ve všech ohledech života platí, že pomaleji dál dojdeš. Klidně se můžete pokusit během dvou prvních měsíců své portfolio zdvojnásobit (nebo víc). Možná se vám tento cíl dokonce splní. Možná vám bude přát štěstí ještě v několika dalších pokusech. Ovšem pamatujte na to, že jednou se určitě unaví.

Musíte si uvědomit, že na burzách se pohybují deseti nebo někdy i sta tisíce lidí, kteří mají stejné cíle jako vy. Každý chce vydělat. A aby někdo vydělal, musí nejdříve někdo prodělat. V současném stavu se peníze z trhu spíše odlévají, což je o to náročnější. Spekulacemi se jednoduše dlouhodobě vydělávat nedá.

Burzy jsou zároveň plné robotů, kteří vstupují do boje vyzbrojeni trading algoritmy, neuronovými sítěmi, real – time pohledem na trh, obrovskými zdroji a schopností manipulovat s trhem. Proti takovým nemáte šanci.
Díky všem výše zmíněným vlivům se proto vyplatí investovat pomalu a pravidelně. Jedině tím si dokážete zajistit případně zisky, které určitě přijdou.

Jak vybrat vhodnou kryptoměnu k investici?

Základní charakteristické rysy, které by taková kryptoměna měla splňovat, jsou:

• něčím se odlišuje od ostatních

• stojí za ní šikovní lidé se známou a úspěšnou minulostí

• často se o ní píše (neznámá kryptoměna pravděpodobně hodnotu nezíská)

• má reálné využití ve světě

 

Z technického hlediska se pak nejvhodnější jeví nejprve investice do Bitcoinu a jeho následné vyměnění na burze za jinou, předem vybranou, kryptoměnu.

Doufáme, že pro vás svět investic do kryptoměn je po přečtení tohoto článku zase o něco jasnější a budeme se těšit opět u dalšího společného bádání.